Skip to content
Volajte: 0907 799 065 alebo 0905 702 390
Liečivý Bodliak Ostropestrec

Vedeli ste, že aj bodliaky vedia liečiť? Možno ste si to doteraz neuvedomovali, ale aj bodliaky majú v sebe mnoho liečivých zložiek. A niektoré druhy majú dokonca aj blahodárne účinky na vaše zdravie. Pestrec alebo Ostropestrec mariánsky je toho živým dôkazom.

Vďaka svojmu vzhľadu je ľudovo nazývaný aj strieborným bodliakom a toto pomenovanie je často populárnejšie ako jeho odborný názov. Na Slovensku ho poznáme aj ako Ostropestrec, čo je odvodené z českého názvu Ostropestřec.

Odkiaľ vlastne tento bodliak pochádza?

Ostropestrec mariánsky pochádza z oblasti Stredomoria, kde je známy hlavne kvôli liečivým účinkom na ľudské zdravie a organizmus. Táto liečivá rastlina dorastá do výšky 60 – 150 cm v priebehu 1 – 2 rokov. Najviac sa jej darí začiatkom jesenného obdobia (polovica septembra), kedy najčastejšie dozrieva. Práve preto je to skvelý doplnok k posilneniu vášho imunitného systému v tomto jesennom období.

Ako Ostropestrec vyzerá?

Ostropestrec v prírode nemožno voľným okom prehliadnuť. Z diaľky vyzerá ako obyčajný bodliak, s tým rozdielom, že má na svoje pomery privysokú stonku. Tá rastie až do výšky 150 cm. Ďalším typickým znakom je samotná červeno–fialová farba jeho kvetu – bodliaka a výrazné panašované listy.

Aké sú jeho liečivé účinky?

Liečivé účinky Ostropestreca možno rozdeliť do 2 skupín. Viditeľné – jeho vplyv na samotnú pokožku a skryté – no o to dôležitejšie účinky na váš organizmus alebo zdravie ako také.

Ostropestrec a jeho účinky na pokožku

Je úžasným pomocníkom pri problémoch s akné alebo ekzémami. Vďaka jeho protizápalovým a antioxidačným účinkom prispieva k rýchlejšiemu hojeniu akné alebo rán. Ostropestrec je aj skvelou podporou pri hojení kútikov a popraskaných pier, ktoré sa vám vďaka nemu zahoja raz dva.

Okrem hojivých účinkov má užívanie tejto bylinky aj hydratačné, či priam omladzujúce účinky na našu pokožku. To dokazuje, že táto rastlina je nie len liečivá, ale aj skrášľujúca.
Preto, ak máte záujem o posilnenie vašej imunity, podporu zdravia z dlhodobého hľadiska alebo máte problémy s pokožkou, užívanie Ostropestreca bude pre vás tým správnym riešením.

Ako vplýva Ostropestrec na vaše zdravie

Na aké zdravotné problémy je Ostropestrec Mariánsky ako ušitý? Jeho liečivé účinky si budete pochvaľovať najmä ak máte problémy s pečeňou alebo trávením.
Táto rastlinka vyniká svojou schopnosťou regenerovať naše pečeňové bunky, ktoré zároveň aj chráni.

Pri dlhodobom užívaní sa vám vďaka týmto priaznivým účinkom môžu problémy s pečeňou nielenže zmierniť, ale zlepší sa i váš krvný obraz. Asi nie je potrebné zdôrazňovať, že zlepšenie krvného obrazu napomáha aj k odolnejšej imunite. Ostropestrec sa taktiež odporúča užívať pri ochoreniach lymfatického systému, žltačke či dokonca obezite. Ako vidíte, táto zázračná bylinka napomáha pri rôznych typoch ochorení či problémov, s ktorými vďaka nej ľahko zatočíte.

Najúčinnejší je drvený ostropestrec

Najsilnejšie účinky tejto rastliny však objavíte jedine v jeho drvenej forme. Drvený Ostropestrec odporúčame hlavne preto, lebo práve v tejto forme si rastlina zachováva najviac liečivých zložiek a látok. Túto bylinku však môžete nájsť aj vo forme tabliet, čaju, či za studena lisovaného oleja. Ten sa však využíva skôr ako výživový doplnok ku strave na rozdiel od drvenej formy.

V našom e-shope preto nájdete len kvalitný drvený Pestrec, ktorý si máte možnosť zakúpiť z pohodlia vášho domova. Viac informácií nájdete na našej stránke, prípadne sa s vami o účinkoch Ostropestreca radi porozprávame.

Back To Top